سواد مالی خود را محک بزنید

ضرورت ارزیابی سواد مالی؟

در هر لحظه از زندگیتان و در مرحله ای نیاز دارید تا بدانید چقدر در استفاده از پول و سرمایه گذاری باهوش هستید. آزمون زیر به شما کمک می کند عیب های خود را شناخته و ار مهارت هایتان استفاده کنید.

این پرسشنامه برگرفته از رساله دکتری حسابداری آقای محمود معین الدین است.

سوالات این پرسشنامه می تواند دانش مالی شمارا به طور کامل در بر بگیرد و اگر شما این آزمون را با درستی بیش از 70% پاسخ دهید، جزو باسوادان مالی محسوب می شوید.

( هر سوال 10% امتیاز دارد)

با انجام این آزمون، سطح سواد مالی خود را شناسایی کنید. برای شروع بر روی (( بعدی )) کلیک کنید.

نام و نام خانوادگی
فرض کنید نرخ بهره سپرده های بانکی 22% و نرخ تورم همان سال 30% باشد، چنانچه شما پول خود را از ابتدای سال در بانک سپرده نمایید در پایان سال:
اگر همه افراد زیر دریافتی مشابهی داشته باشند، کدام یک بیشتر از سایرین به بیمه عمر نیاز دارد؟
فرض کنید قصد اجاره خانه دارید. شرط صاحب خانه عبارتست از: 100 ملیون ریال رهن کامل قابل تبدیل به اجاره، که می توانید به ازای هر 10 میلیون ریال رهن، ماهانه 300 هزار ریال اجاره پرداخت نمایید. شما 50 میلیون ریال پول دارید و امکان وام گرفتن( با نرخ سالانه 26%) هم برای شما وجود دارد. کدام راهکار زیر را انتخاب می کنید؟
چنانچه نرخ تورم 25% باشد بعد از گذشت چند سال قدرت خرید نصف می شود؟
کدام گزینه درباره مالیات بر ارزش افزوده درست است؟
چنانچه حقوق فردی از 10 ملیون ریال به 20 ملیون ریال افزایش یابد، مالیات حقوق وی:
فرض کنید مبلغ 10 ملیون ریال در یک حساب سپرده یک ساله با نرخ سود مرکب 20% (محاسبه سود ماهانه) که اصل و سود آن در پایان سال پرداخت می گردد، سرمایه گذاری نموده اید. در پایان سال مانده حساب شما چند ملیون ریال خواهد بود؟
فرض کنید مبلغی سپرده دارید و امکان دریافت و بازپرداخت وامی با نرخ بهره کمتر از نرخ تورم نیز برای شما وجود دارد. گدام گزینه اقتصادی ترین گزینه برای شماست؟
فرض کنید برای انجام یک فعالیت اقتصادی مبلغ 100 میلیون ریال نیاز دارید. قصد دارید برای تامین آن از یک مؤسسه مالی وام بگیرید. کدام گزینه زیر کمترین هزینه بهره (سود بانکی) را برای شما خواهد داشت؟
مبنای حقوق دوران بازنشستگی افراد تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی کدام گزینه صحیح است؟

با تشکر از وقت و دقتی که صرف کردین. برای آگاهی از پاسخ های درست گزینه ثبت را انتخاب کنید.